כלים של משתמש

כלים של אתר


ויקיפדיה של הלחימה

ברוכים הבאים לויקיפדיה של הלחימה!

מקום זה הוקם על מנת לשמור ולשתף ידע שניצבר במשך שנים על ידי התלמידים,הבנת הטכניקות ורשימות. כמו כן, אנו מנסים לשמור ולשמר את הידע ולנתח אותו. לא סוד שעובר גבול דק מאוד בין אומנויות לחימה שונות אך הג'יו-ג'יטסו הינו מקור לרבים מהם. שיטת לחימה, שמקורה בג'יו-ג'יטסו, עוסקת בשימור ומחקר של אומנות לחימה זו על מנת לגלות מקור וקשר בין אומנויות לחימה ממזרח הרחוק לבין עם היהודי.

"ג'ו ג'וטסו" הנו שם כולל לאמנויות לחימה בהן עשו שימוש הסמוראים. בעבר היו קיימות שיטות ג'ו ג'וטסו רבות ושונות, שלא היה ביניהן למעשה כל קשר. שיטות ג'ו ג'וטסו שונות הן המקור לג'ודו, לאייקידו ולג'ו ג'יטסו ברזילאי.

שיטות ג'ו-ג'וטסו שונות התמקדו בלחימה בכלי נשק, נעילות מפרקים, הטלות ובריחים, או חבטות שונות. פרוש המילה ג'ו-ג'וטסו: ג'ו – "עדין", "רך" , ג'יטסו – "אומנות" או "טכניקה" ומכאן נגזר המושג "אומנות(טכניקה) עדינה" או "אומנות(טכניקה) רכה". במבט על ההיסטוריה של אומנות מרתקת זו, ניתן ללמוד כי למעשה שורשיה של אומנות זו אינם ברורים להבדיל מאמנויות לחימה אחרות כמו קרטה, ג'ודו, אייקידו שיש להם אב מתווה דרך שממנו נוצרה השיטה, לג'ו-ג'וטסו אין מקור רשמי ברור להתפתחותה.הידע, הועבר ממורה לתלמיד בדרך של לימוד כתורה שבעל פה מאב לבן בצורה סודית מישפחתית. כדי לנסות להבין את שורשי השיטה, אנו צריכים לדמיין את צורת לחימתם של הסמוראים.כלי הנשק המרכזי של הסמוראי הייתה החרב היפנית האגדית – קטאנה. תורת הלחימה בחרב נקראה – קן ג'וטסו (טכניקת חרב). ולימדה שימוש נכון בחרב, שליפה וחיתוך מהיר ללא מעצורים. תנועות הלחימה היו מעגליות ונועדו ללחימה בטווח בינוני – טווח החרב.לעתים נתקלו סמוראים אלה במקרים בהם לא יכלו לשלוף את החרב מפאת הטווח הקצר וכך מבסיס הלחימה בחרב התפתחו טכניקות שונות ללחימה בטווח קצר ללא נשק המבוססות על תנועות מעגליות, יציאה מטווח התקפות היריב וניצול תנועתו כנגדו. עם השנים התפתחו בריחים וחניקות שנועדו לניטרול סופי ומיידי של התוקף.בכתבים עתיקים שנמצאו באזורים שונים בסין נראים תרשימי טכניקות שונות המזכירות את הטכניקות של הג'ו-ג'וטסו ומכאן שיש קשר הדוק בין אמנויות לחימה סיניות ובין אומנות הג'ו-ג'וטסו של הסמוראים. אומנות הג'ו-ג'וטסו נקראת גם "אומנות אם" כיוון שממנה צמחו והתפתחו שיטות לחימה אחרות המבוססות על אותם עקרונות בסיסיים של ניצול תנועה וחוסר שימוש בכוח של המגן כנגד התוקף.

ההבדל העיקרי בין הג'וג'וטסו לבין שיטות הלחימה שהתפתחו ממנו הוא בכך שהג'ו ג'וטסו המסורתי אינו מגביל את עצמו לסוג אחד של לחימה, אלא משלב קרבות עמידה, הטלות מסוגים שונים, בריחים ונעילות בעמידה, ולחימה על הקרקע. לשם השוואה, הג'ודו, למשל, כולל בעיקר הטלות (עם מעט לחימה על הקרקע), אך אוסר שימוש באגרופים ובבעיטות. קראטה, לעומת זאת, מתמחה בבעיטות ואגרופים, אך מוגבל בהטלות ובלחימה על הקרקע, וג'ו ג'וטסו ברזילאי מתמקד כמעט באופן בלבדי בלחימה על הקרקע. לוחמי ג'ו ג'יטסו משלמים לעיתים על היותם רב - תחומיים ביכולת מוגבלת בכול תחום בנפרד.


להבדיל משיטות לחימה אחרות ששמותם מסתיים ב"דו"-דרך, כגון: קראטה-דו,ג'ודו,אייקידו וכו', ג'יו-ג'יטסו היא אומנות וכמו בכל אומנות ישנן חלקים רבים בלימוד אומנות לחימה זו. כל חלק וחלק ניתן ללמוד בנפרד וחלקים אלו נקראים "וואזה"-טכניקה. להלן רשימת החלקים העיקרית:

· טאי-וואזה - מצבים

· טאצ'י-וואזה – טכניקות המתבצעות בעמידה מול יריב עומד.

· סובארי-וואזה – טכניקות המתבצעות בישיבה מול יריב יושב.

· האנזה-האנטאטי-וואזה – טכניקות המתבצאות בישיבה מול יריב עומד.

· נה-וואזה – טכניקות לחימה בשכיבה.

· נאגה-וואזה – הטלות, אשר מתחלקות:

אוי-וואזה – הטלות בעזרת עגן או גב

אשי-וואזה – הטלות בעזרת רגליים

טא-וואזה – הטלות בעזרת ידיים

סוטאמי-וואזה – הטלות המתבצעות בנפילה שמתחלקות ל:

§ מה-סוטאמי-וואזה – מטיל נופל על הגב

§ יוקו-סוטאמי-וואזה – מטיל נופל על הצד

·גיאקו-וואזה (קאנסאצו-וואזה) – נעילות, אשר מתחלקות:

הטלות בעזרת נעילה

נעילות לצורך מאצר

אוסאי-וואזה – טכניקות ריתוק ושליטה

טכניקות נעילה מתחלקות ע"פ מפרקים שעליהם מתבצעת הטכניקה (יד,מרפק,צוור,ברך וכד').

· גאטאמה-וואזה – מנופים

· שימה-וואזה – חניקות, אשר מתחלקות ל:

חניקות בעזרת ידיים או רגליים

חניקות בעזרת בגדים

חניקות מתחלקות לחניקות אוויר וחניקות דם(כאשר נחסמת הספקת דם למוח)

· אטאמי-וואזה – טכניקות התקפה,אשר מתחלקות ל:

אודה-וואזה – טכניקות התקפה עם ידיים

אשי-אטה או גארי-וואזה – טכניקות התקפה עם רגליים

אטאמה-אטה – טכניקות התקפה עם ראש

· אוקה-וואזה – טכניקות הגנה

· סאבאקי-וואזה – טכניקות תזוזה

· אוקאמי-וואזה – טכניקות בלימה ונפילה

· קאפו או קאטסו – טכניקות החיה

· סאפו או קיושו-ג'יטסו – טכניקות שיתוק או הריגה בעזרת לחיצה או מכה בנקודות

· קאיראקו-גיהו – טכניקות ליווי ומאצר

· גושין-ג'יטסו – הגנה עצמית

· קיאי-ג'יטסו – טכניקות שימוש באנרגיית הגוף

· הוג'ו-ג'יטסו – טכניקות קשירה בעזרת חבל

· קו-ג'יטסו – טכניקות שימוש בנשק שמתחלקות לפי סוג הנשק, כגון:

קאן-ג'יטסו – שימוש בחרב ארוכה

טאנטו-ג'יטסו – שימוש בסכין

בו-ג'יטסו – שימוש במקל ארוך

ג'ו-ג'יטסו – שימוש במקל בינוני

קיו-ג'יטסו – שימוש בחץ וקשת

· שו-ג'יטסו – אומנות האקופונקטורה

· איקי-וואזה – טכניקות נשימה

· קוג'י-קירי – "9 חיתוכים" - מצבי אצבעות להגברת האנרגיה או ריפוי

כמובן שיש עוד חלקים אשר לא הוזכרו. כמובן שבשיטות שונות של ג'יו-ג'יטסו ישן דברים שאין בשיטות אחרות. חשוב להבין שעל מנת ללמוד הכול, צריך להשקיע בלימוד זה כל החיים.

 

 --מתוך ספרו של דוד דרפק "ג'יו-ג'יטסו - האומנות הרכה"--

ויקיפדיה_של_הלחימה.txt · מועד השינוי האחרון: 2014/04/12 12:51 (עריכה חיצונית)